
Bang & Olufsen PianoRAMA-Competition har fundet nye stjerner på klaverhimlen
Ved finalekoncerten lørdag 26. marts med Aarhus Symfoniorkester under ledelse af finske Tuomas Hannikainen blev vinderen af Bang & Olufsen PianoRAMA-Competitions i aldersgruppen B (16-21 år) den 18-årige Beatrice Rana fra Italien, som imponerede alle med sit virtuose og gennemført indlevede musikalske spil i første sats af Tjajkovskijs klaverkoncert.
I den yngre gruppe A (11-15 år) vandt den 14-årige Anastasia Sokolova fra St. Petersborg, som endda også vandt publikumsprisen.
Men ikke kun vinderne af første priserne imponerede med deres præstationer. Alle 8 vindere har gennem hele ugen imponeret og begejstret både publikum, juryen og arrangørerne med deres topprofessionelle spil.
Dermed kan disse unge pianister, særligt de 4 fra Kategori B, se frem til en strålende karriere både her i Danmark og i udlandet.
Priserne fordeltes således:
Kategori A
pris 8,000 € Anastasia Sokolova
pris 5,000 € Leonardo Colafelice
pris 3,000 € Li Chu Ren
Kategori B:
pris 10,000 € Beatrice Rana
pris 7,000 € Jamie Bergin
pris 5,000 € Maria Lysenko
pris 2,000 € Lei Meng
Carl Nielsen Priser
Bedste Carl Nielsen i 1. runde
Kategori A 1,500 € Konstantsa Dyulgerova
Kategori B 2,000 € Jamie Bergin
Andre priser
Publikumsprisen 1,000 € Anastasia Sokolova
Vinderen af førsteprisen i Kategori B, italienske Beatrice Rana, er desuden blevet inviteret til at spille en koncert med Aarhus Symfoniorkester 15. marts 2012 i Symfonisk Sal i en klaverkoncert efter eget valg. Rana havde en særdeles god kontakt med orkestret i finalen, og finalekoncertens dirigent finnen Tuomas Hannikainen havde roser til de fire unge, ikke mindst til førsteprisvinderen italienske Beatrice Rana, som han kaldte "en meget seriøs musiker, der nok skal udvikle sig fantastisk". Den charmerende italienerinde glæder sig meget til et gensyn med byen og Aarhus Symfoniorkester i 2012.
Også engelske Jamie Bergin, der med Tjajkovskijs klaverkoncert spillede sig til andenprisen, havde roser til klaverkonkurrencen og Musikhusets høje standard, han fandt, at det store Steinway koncertsals-flygel "var enestående".
Kunne vælge mellem 6 koncerter - men valgte 2
De fire finalisterne kunne vælge mellem første sats af 6 klaverkoncerter (Grieg, Schumann, Tjajkovskij, Beethovens 3. klaverkoncert eller Mozarts nr. 20 og 23). Kinesiske Lei Meng valgte Schumanns klaverkoncert i a-mol, ligeså gjorde russiske Maria Lysenko – og italienske Beatrice Rana valgte ligesom den eneste unge mand i finalen, engelske Jamie Bergen, Tjajkovskijs kraftfulde klaverkoncert.
Hele ugen har musikinteresserede, både unge og gamle – man har set helt små meget lydhøre børn blandt publikum ved de indledende runder – kunnet få fine, intense og dramatiske klaveroplevelser – oveni købet helt gratis. Og arrangørerne har gjort meget ud at, at de som ikke gik videre fra de indledende runder fik lov til at give offentlige koncerter andre steder, så alle kunne føle, de fik noget med sig, selv om det så ikke var en pengepræmie.
Klaverkonkurrencen, der er den første af slagsen herhjemme for unge pianister, har fundet sted i Musikhuset Aarhus fra den 20. til den 26. marts 2011. Konkurrencen for pianister i aldersgrupperne 11-15 år og 16-21 år har budt på klaverspil af høj kvalitet og den samlede præmiesum på mere end 40.000 EURO har da også medført, at konkurrencen er den mest prestigefyldte i verden for pianister i denne aldersgruppe.

Juryen
Den internationale jury – Anne Øland (formand), Justas Dvarionas, Klaus Kaufmann, Solomon Mikowsky, Kevin Kenner, Erik Tawaststjerna og Albert Tiu – har gennem hele ugen fulgt de 36 deltagere intenst i de indledende runder i Lille Sal ved hver sit lille runde bord, hvor der har været mulighed for at skrive både positive og kritiske kommentarer. Men dommerne har været meget tilfredse med det høje niveau.
Klaverprofessor Anne Øland udtaler efter ugen er gået: "Efter nu at have haft den store glæde at høre alle deltagende
pianister i Bang & Olufsen PianoRAMA-Competition, kan jeg udtale, at konkurrencens niveau er enestående højt. Vi har indkaldt de allerbedste unge pianister fra hele verden, men alligevel er alle overvældet over nogle koncertoplevelser, som fra først til sidst har slået benene væk under os."
Bang & Olufsen samarbejdet
Musikchef Palle Kjeldgaard udtaler om samarbejdet med Bang & Olufsen: "På vegne af bestyrelsen Bang og Olusen PianoRAMA-Competition vil jeg gerne takke alle som har gjort denne konkurrence mulig. Det helt store gennembrud i forarbejdet kom i det tidlige foråret 2010 da Bang & Olufsen valgte at gå ind i samarbejdet. Det har været en fornøjelse at arbejde sammen med Bang & Olufsen og opleve virksomhedens store begejstring for at pleje og fremme unge talenter på deres vej mod en international karriere."
For Bang & Olufsen er engagementet i projektet en naturlig forlængelse af ambitionen om at skabe et lydbillede, der ligger så tæt på den autentiske oplevelse som muligt. Men at få lyd til at påvirke folk, det kræver teknologi, som sætter nye standarder.
- Det er svært at overføre den unikke stemning under en koncert – atmosfæren, de små nuancer i lyden – til en cd, som folk kan sætte på derhjemme i stuen. Men Bang & Olufsen formår at indfange og genskabe de intime og autentiske detaljer i lyden, i deres musiksystemer og højttalere, siger Justas Dvarionas, jurymedlem og berømt komponist.
Bang & Olufsen designer musiksystemer og højttalere med det formål at være så tro som muligt mod kunstnerens oprindelige hensigt. Det er derfor, Bang & Olufsens lyd er legendarisk. Alle toner, pauser og åndedrag gengives præcist, så rummet fyldes med kunstnerens følelser.
Dette er muligt fordi Bang & Olufsens højttalere er udstyret med branchens førende teknologier for eksempel den patenterede Adaptive Bass Control og den licenserede Acoustic Lens Technology, der sikre at lyden altid er præcis og velbalanceret, uanset hvor i rummet lytteren sidder.
Disse innovationer giver en optimal lydkvalitet – og deres ejere får en lydoplevelse, som faktisk overgår det forventede.
Fotos: Kenneth Dalby
|