Den vedvarende coronasituation fører til programændringer hos Aarhus Symfoniorkester.

På grund af de fortsatte restriktioner og af hensyn til publikum og samarbejdspartnere erstattes de to symfoniske koncerter 15. og 22. april, samt kammerkoncerten den 11. april af en række koncerter med reduceret besætning. Disse koncerter vil blive streamet fra Symfonisk Sal – og vil kunne tilgås gratis af alle via YouTube.

Til erstatningskoncerterne vil publikum kunne opleve en lang række af de allerede engagerede kunstnere i samspil med orkestrets musikere, men i lidt andre musikalske konstellationer end de oprindeligt planlagte. Det er altså desværre ikke muligt at gennemføre koncerterne helt som oprindeligt planlagt, men vores publikum skal selvfølgelig ikke snydes for god musik af den grund.

Rækken af koncerter fra Symfonisk Sal vil vi igen kalde ”Føniks”-koncerter, som vi gjorde tilsvarende i tilbagevendingen fra lockdown sidste år, og de også kan ses hjemme fra stuerne ved at klikke på YouTube-videoen, som findes på hver koncertside, kl. 17 på de fredage, hvor de sendes. Skulle man gå glip af udsendelsen, men den spiller, så ligger koncerten som almindelig video på samme link bagefter.

Læs mere om de enkelte koncerter – og gør dig klar til streaming – på siderne nedenfor.

ARKIV | Fønikskoncerter 2021

Fredag 9. april kl. 17

J. Francaix: Divertissement
W. A. Mozart: Divertimento for strygertrio, K.563 (uddrag)
M. Reger: Serenade for fløjte, violin og bratsch, op. 141a

Musikere:
Oliver Nordahl, obo; Lisa Anna Gross, obo; Justin Sun, fagot | Hanne Holt Nielsen, violin; Christine Hagge Larsen, bratsch; Chiao-Hui Hwang, cello | Lena Kildahl Larsen, fløjte; Ian van Rensburg, violin; Luminita Marin, bratsch

 

Fredag 16. april kl. 17

F. Schubert: Strygekvintet, D.956
S. Rachmaninov: Strygekvartet nr. 1
D. Sjostakovitj: Strygekvartet nr. 7, op. 108
M. Andresen: Tre norske danse + div. danske folkesange

Særlig gæst:
Andreas Brantelid, cello

Musikere:
Cristian Chivu Ivan, violin; Johanna Tolvanen, violin; Ático Razera, bratsch; Eugene Hye-Knudsen, cello | Birgitte Bærentzen Pihl, violin; Marta Wiśniowska-Mruk, violin; Nikolaj Lind Pedersen, bratsch; Chiao-Hui Hwang, cello | Kim Hansen, trompet; Anders Kildahl Larsen, trompet; Flemming Aksnes, horn; Fabrice Godin, trækbasun; Jonathan Borksand Hanke, tuba

 

Fredag 23. april kl. 17

G. Mahler /arr. A. Schönberg: Lieder eines fahrenden Gesellen
W. A. Mozart: Klaverkoncert nr. 21, K.467, “Elvira Madigan”
D. Sjostakovitj: Klaverkvintet, op. 57

Dirigent:
Joachim Gustafsson

Solister:
Palle Knudsen, bariton | Marcos Madrigal, klaver | Tanja Zapolski, klaver

Musikere:
Udvidet kammerensemble bestående af musikere fra Aarhus Symfoniorkester | Artos Kvartetten: Tue Lautrup, violin; Sara Lucy Foldager, violin; Luminita Marin, bratsch; Brian Friisholm, cello

 

Fredag 30. april kl. 17

P. I. Tjajkovskij: Serenade for strygere, op. 48
W. A. Mozart: Klarinetkvintet, K.581

Musikere:
Aarhus Symfoniorkesters strygere under ledelse af Cristian Chivu Ivan | Kristian Flagstad, klarinet; Nadia Kornilova, violin; Nefelina Musaelyan, violin; Eva Paulin, bratsch; Ananna Lützhøft, cello

ARKIV | Fønikskoncerter 2020

Fredag 22. maj kl. 17

Mendelssohn: Strygekvartet nr. 6, opus 80

1. Allegro vivace assai
2. Allegro assai
3. Adagio
4. Finale: Allegro molto

Musikere:
Artos Kvartetten: Tue Lautrup (violin), Sarah Foldager (violin), Luminita Marin (bratsch) og Brian Friisholm (cello)
 

Mozart: Fløjtekvartet nr. 1, i D-dur, KV 285

1. Allegro
2. Adagio
3. Rondo

Musikere:
Marta Wiśniowska (violin), Christine Hagge Larsen (bratsch), Fang-Yu Liang (cello) og Toril Vik (fløjte)

 

Fredag 29. maj kl. 17

Mozart: Strygekvintet nr. 4 i g-mol, KV 516

1. Allegro
2. Menuetto
3. Adagio ma non troppo
4. Adagio – Allegro

Musikere:
Cristian Chivu Ivan (violin), Nefelina Musaelyan (violin), Luminita Marin (bratsch), Ático Razera (bratsch) og Ananna Lützhøft (cello)

 

Fredag 5. juni kl. 17

Messingkvintet

Lutoslawski: Mini Ouverture
Ewald: Brass Quintet no. 1
Holmboe: Brass Quintet no. 1

Musikere:
Kim Hansen (trompet), Martin Schuster (trompet), Carsten Adrian (horn), Fabrice Godin (basun) og Jonathan Borksand Hanke (tuba)
 

Beethoven: Septet i Es-dur, op. 20

1. Adagio – Allegro con brio
2. Adagio cantabile
3. Tempo di menuetto
4. Tema con variazioni: Andante
5. Scherzo: Allegro molto e vivace
6. Andante con moto alla marcia – Presto

Musikere:
Mathias Kjøller (klarinet), Justin Sun (fagot), Flemming Aksnes (horn), Ian van Rensburg (violin), Nikolaj Lind Pedersen (bratsch), Chiao-Hui Hwang (cello) og David McIlfatrick (kontrabas)

 

Fredag 12. juni kl. 17

Haydn: Symfoni nr. 88 i G-dur

1. Adagio – Allegro
2. Largo
3. Minuet – Trio
4. Finale. Allegro con spirito

Sibelius: Valse Triste, op. 44, no. 1

Musikere:
Cristian Chivu Ivan (koncertmester/1.violin), Tue Lautrup (1. violin), Todd Cadieux (1. violin), Katrin Djordjevic Sønnichsen (1. violin), Nadia Kornilova (1. violin), Hayato Ishibashi (1. violin), Birgitte Bærentzen Pihl (2. violin), Charlotte Hald Lauridsen(2. violin), Pernille Jönsson Nüchel (2. violin), Jens Astrup (2. violin), Nefelina Musaelyan (2. violin), Christine Hagge Larsen (bratsch), Lars Kvist (bratsch), Eva Paulin (bratsch), Ático Razera (bratsch), Brian Friisholm (cello), Ananna Lützhøft (cello), Fang-Yu Liang (cello), David McIlfatrick (bas), Christian Jørgensen (bas), Lena Kildahl Larsen (fløjte), Malene Bjerg Poulsen (obo), Jeny Sjöberg (obo), Vibeke Kærsgaard Lembcke (klarinet), Justin Sun (fagot), Eric Beselin (fagot), Jari Kamsula (horn), Klaus Gottlieb (horn), Anders Kildahl Larsen (trompet), Martin Schuster (trompet) og Nikolai Petersen (pauker)
 

Haydn: Divertimento i D-dur

1. Allegro
2. Minuet 1
3. Adagio
4. Minuet 2 – Trio
5. Presto

Bach: Air – fra Orkestersuite nr. 3

Musikere:
Ian van Rensburg (koncertmester/1.violin), Johanna Tolvanen (1. violin), Hanne Holt Nielsen (1. violin), Thea Clemson Andersen (1. violin), Matthias von Niessen (1. violin), Matthias Gahl (1. violin), Sarah Foldager (2. violin), Marta Wisniowska (2. violin), Erik Søndergaard Jensen (2. violin), Vibeke Lund Nielsen (2. violin), Luminita Marin (bratsch), Nikolaj Lind Pedersen (bratsch), Lise Pehrsson (bratsch), Eugene Hye-Knudsen (cello), Jens Lund Madsen (cello), Chiao-Hui Hwang (cello), Erik B. Higgins (bas), Frank Christensen (bas), Lena Kildahl Larsen (fløjte), Judith Wehrle (fløjte), Flemming Aksnes (horn) og Carsten Adrian (horn)

 

Fredag 19. juni kl. 17

Nielsen: Lille suite for strygere, op. 1

1. Präludium
2. Intermezzo
3. Finale

Nørgård: Pastorale – fra “Babettes Gæstebud”

Dirigent:
Giordano Bellincampi

Musikere:
Cristian Chivu Ivan (koncertmester/1.violin), Johanna Tolvanen (1. violin), Todd Cadieux (1. violin), Thea Clemson Andersen (1. violin), Matthias von Niessen (1. violin), Matthias Gahl (1. violin), Sarah Foldager (2. violin), Erik Søndergaard Jensen (2. violin), Vibeke Lund Nielsen (2. violin), Pernille Jönsson Nüchel (2. violin), Nefelina Musaelyan (2. violin), Luminita Marin (bratsch), Lars Kvist (bratsch), Ático Razera (bratsch), Eugene Hye-Knudsen (cello), Ananna Lützhøft (cello), Fang-Yu Liang (cello), David McIlfatrick (bas) og Christian Jørgensen (bas)
 

Bruckner: “Christus Factus Est”
Respighi: Suite fra “Antiche arie e danze”

Dirigent:
Giordano Bellincampi

Musikere:
Jari Kamsula (horn), Klaus Gottlieb (horn), Kim Hansen (trompet), Anders Kildahl Larsen (trompet), Martin Schuster (trompet), Boris Kertsman (trompet), Marek Stolarczyk (basun), Fabrice Godin (basun), Jens Vind (basbasun) og Jonathan Borksand Hanke (tuba)